Modrostni zobje zrastejo šele, ko je človek že odrasel, zato večini zrasli modrostni zobje pogosto povzročajo težave, kot so vraščanje v druge zobe, hude bolečine ali premalo prostora v čeljusti. Zelo redko se zgodi, da je s temi zobmi, ki so dejansko zadnji kočniki, vse v redu. Ne zrastejo pa vsem ljudem ti zobje, kar je zanimivo. Dejstvo je, da večina ljudi, ko začnejo rasti čuti najprej rahlo bolečino in nato vse večjo bolečino ter pritisk na tkivo in ostale zobe. Ko je bolečina vse hujša, vas bo zobozdravnik poslal na rentgen in preveril, kaj se dogaja v čeljusti. 

modrostni zobje

Ko bo preveril rentgensko sliko in ugotovil, da rastejo modrostni zobje, bo natančno lahko vedel, kakšne težave povzročajo in ali ogrožajo druge že obstoječe zobe v ustih. Modrostni zobje rastejo počasi a vztrajno in lahko zaradi njih izpadejo sedmice, kočniki, si so že zrasli pred njimi takoj, ko so izpadli mlečni zobje. Takrat se zdravnik odloči za odstranitev modrostnih zob s kirurškim posegom, ki se opravi s pomočjo lokalne anestezije. 

Modrostni zobje velikokrat povzročajo to, da nastane tam, kjer rastejo žep, v katerem se nabirajo bakterije. To povzroča močne bolečine, vnetja in karies. V tem primeru zobozdravnik z antibiotiki in čiščenjem ne more pomagati, zato je treba te zobe izdreti. Pogosto se vraščajo ti zobje tako, da rastejo poševno, ker je čeljust prekratka za vseh 32 zob, kar ogroža zdravje pacienta in njegove stalne zobe. 

Ko rastejo modrostni zobje je lahko to za vas prava nočna mora in takrat je nujno narediti kirurški poseg. Običajno si pacienti vzamejo takrat bolniško, da se potem po izdrtju pocelijo rane, da krvavitve prenehajo in lahko začnejo normalno delovati brez bolečin. Največkrat to traja do dva tedna in potem ste rešeni za vselej. Ti zobje pa se največkrat pojavimo med 20 in 30 letom, po tem pa če niso zrasli, niti ne bodo.